Káva s příběhem
pití kávy s dobrým pocitem
THE KUKANG RESCUE PROGRAM
Proč Kukang:
Slovo Kukang je indonéský název pro outloně. Jde o chráněný druh noční poloopice, pro kterou jsou typické velké oči a váhavý pohyb.
Organizace působící na indonéském ostrově Sumatra, se snaží chránit outloně váhavé v jejich přirozeném prostředí a bojovat proti ilegálnímu obchodu se zvířaty.
Myšlenka se zrodila v roce 2013 při psaní diplomové práce, kdy si rodilý ,,Ústečák", zakladatel záchranného programu Kukang a nyní i majitel ústecké kavárny, František Příbrský, vybral problematiku ilegálního obchodu se zvířaty. No a kde jinde se problému podívat na zoubek než přímo v Indonésii, kde se to nelegálním obchodem se zvířaty jen hemží. Navštívil trhy na Sumatře, na Borneu, na Jávě a nestačil se divit.
Outloni, i když patří mezi druhy ohrožené vyhubením a přímo v Indonésii jsou podle zákona absolutně chráněným druhem, byli k vidění skoro na každém rohu. František se začal pídit, proč tomu tak je. A světe div se. Jedním z hlavních důvodů, proč úředníci obchodníkům a pytlákům outloně nezabavovali, byl fakt, že na Sumatře neexistovalo místo, kam by se zvířata dala po zabavení umístit. A to se František rozhodl změnit. Realizoval tak diplomovou práci přímo na místě, kde to bylo nejvíce potřeba. Na Severní Sumatře tak vzniklo záchranné a rehabilitační centrum pro zabavená zvířata. Po ukončení studií Františka zaměstnala Zoo Ostrava jako terénního zoologa. Zoo mu tak umožnila jeho nápad posunout dále, a tak v roce 2014 spolu s dalšími kolegy založil organizaci The Kukang Rescue Program.
Co tedy organizace dělá:
Primárně jde o boj s ilegálním obchodem se zvířaty. Zabavená zvířata převáží na stanici, kterou navíc stále budují a vylepšují. Zde jim veterináři a ošetřovatelé poskytnou potřebnou péči, aby po zotavení mohla být znovu vypuštěna do volné přírody.
Ochrana přírody se ale neobejde bez vzdělávání a osvěty. Proto pro děti postavila odpolední anglicko-environmentální školu, kterou navštěvují zdarma, nebo také knihovnu v terénní oblasti. V neposlední řadě pracuje s místními komunitami. A díky práci s komunitami se dostávájí k dalšímu projektu, a tím je Kukang Coffee.
KUKANG COFFEE
Vznik nápadu:
Nyní vás možná napadlo, jak jsme se od záchrany outloňů dostali ke kávě.
The Kukang Rescue Program již delší dobu působí ve vesnici Kuta Male. Danou oblast a okolí vyhodnocujeme jako vhodnou, či nevhodnou pro vypouštění rehabilitovaných zvířat. Je nutné, aby v této oblasti byli v bezpečí jak divocí outloni, tak i ti vypuštění. Většina obyvatel Kuta Male se živí farmařením a velká část z nich produkuje kávu!
Outloni jsou také úspěšní opylovači.
Cíl projektu:
Cíl projektu: Ochrana veškeré zdejší chráněné a ohrožené fauny, prostřednictvím výhodného odkupu kávy
V praxi to funguje takto - vytvořili komunitu farmářů, kteří prosazují zákaz lovu chráněných a ohrožených druhů zvířat, a odměnou za to od nich odkupují kávu za pro ně výhodnou cenu. Farmáři se k tomuto závazku navíc zaváží písemně. Současně s tím farmářům pomáhájí zefektivnit proces produkce kávy a nastavit správnou metodiku jejího zpracování tak, aby káva byla co nejkvalitnější. Díky tomu se farmáři obohacují po odborné, ale hlavně po finanční stránce, což je významně motivuje k tomu zvířata chránit. Navíc na fungování projektu dohlíží náš tříčlenný indonéský tým, který je složený z bývalých pytláků, v současné době zapálených ochránců.
Projekt Kukang Coffee byl započat v roce 2018, a díky podpoře mnohých zoologických zahrad a mimo jiné také Velvyslanectví ČR v Indonésii se úspěšně uvedl do chodu. Skrze naši snahu se podařilo eliminovat lov outloňů, luskounů i dalších ohrožených druhů v této oblasti, a ochránit tak stovky zvířat před potenciálním ulovením. Tento významný úspěch byl již znatelný na počtu zvířat pozorovaných během terénních prací.
https://www.youtube.com/c/TheKukangRescueProgram